Afbeelding
Matthias van Bloemendaal

Meer woningen en 80 parkeerplekken voor St. Jozef in nieuwe plannen Kerkplein Nijkerk

9 november 2023 om 11:16 Nieuwbouw

NIJKERK Het college van de gemeente Nijkerk deelt belangrijke updates over de voortgang van de nieuwbouwplannen voor woonzorgcentrum St. Jozef en het Kerkplein in de binnenstad. In de plannen worden bijvoorbeeld meer woningen opgenomen. We brengen je op de hoogte van de belangrijkste veranderingen en besluiten.

Wat is er gebeurd met St. Jozef?

Woningstichting Nijkerk (WSN) heeft het plan om woonzorgcentrum St. Jozef aan de Torenstraat te herontwikkelen. Op 22 juni 2023 besloot de gemeenteraad om ruimtelijke uitgangspunten vast te stellen. Het Nieuwe St. Jozef wordt in een nieuw jasje gestoken, denk aan een mix van wonen, zorgappartementen en ruimte voor ontmoeting. De plannen liggen nu op tafel in de vorm van een ontwerpbestemmingsplan. Vanaf 16 november kan iedereen dit plan bekijken en eventuele bezwaren indienen. Belangrijk is dat het plan ook aansluit op het Bouwplan Kerkplein, dus deze twee projecten zijn nu als het ware ‘samen op pad’.

Waar draait het om bij Het Nieuwe St. Jozef?

Het idee is om St. Jozef te transformeren tot een ‘bruisende gemeenschap’ waar mensen samenleven. Er komen niet alleen zorgappartementen, maar ook een uitbreiding van basisschool Het Baken en ruimte voor ontmoeting. Denk aan een gezellig plein en misschien zelfs een café. Belangrijk is ook dat kinderen veilig naar school kunnen fietsen of lopen, en dat autorijden in de buurt van de school wordt ontmoedigd, is het uitgangspunt. 

Wat verandert er bij Bouwplan Kerkplein?

Het plan voor het Kerkplein heeft een tijdje stilgestaan vanwege financiële en juridische hobbels. De aankoop van parkeerplaatsen in de geplande parkeergarage door de gemeente werd van tafel geveegd, voornamelijk vanwege hele hoge kosten en financiële risico’s van het onder de kostprijs exploiteren van deze parkeergarage. Hierdoor kwam het tot op heden niet tot een financiële kaderstelling. Sinds begin 2022 denken de betrokken partijen daarom na over de volgende stap in de gebiedsontwikkeling zonder openbaar bronpunt voor parkeren.

,,De gemeente heeft in overleg met betrokken partijen de afgelopen tijd de planuitgangspunten voor Bouwplan Kerkplein opnieuw bekeken. Daar kwam uit dat er zicht is op een financieel haalbaar Bouwplan Kerkplein zonder dat flink afgeweken hoeft te worden van eerder gestelde ruimtelijke kaders”, laat de gemeente weten.

Om het plan financieel haalbaar te maken, wordt in het vernieuwde plan gedacht aan een kleine uitbreiding van het aantal woningen (van 99 naar ca 110) en het omzetten van sommige huurwoningen naar koopwoningen. Ook worden er 80 parkeerplaatsen in de parkeergarage ingezet voor St. Jozef.

Waarom zijn deze plannen verbonden?

De koppeling van beide plannen is tot stand gekomen na het besluit van de raad om niet als gemeente 95 parkeerplaatsen af te nemen in de geplande parkeergarage binnen het Bouwplan Kerkplein. Dit vanwege de hoge kosten, maar ook vanwege mogelijk juridische en financiële gevolgen voor de gemeente. Onder meer omdat de beoogde parkeerparkeergarage in het plan Kerkplein onder de kostprijs moest worden geëxploiteerd. Dat is in strijd met de Wet markt en overheid. De gemeente zou daarmee concurrerend werken, onder meer ten aanzien van de parkeergarage onder de Jumbo.

Een vastgesteld bestemmingsplan voor St. Jozef is een randvoorwaarde voor Woningstichting Nijkerk (WSN) om zich te verbinden aan afname van parkeerplaatsen onder Bouwplan Kerkplein en dus een voorwaarde voor de ontwikkeling van het Kerkplein. Daarom is het belangrijk dat de plannen gelijktijdig worden besproken en goedgekeurd door de raad.

Hoe gaat het nu verder? 

Op 16 november wordt het ontwerpbestemmingsplan Het Nieuwe St. Jozef openbaar gemaakt. Iedereen kan dit plan bekijken en eventuele zienswijzen indienen. Ook wordt er gewerkt aan de plannen voor Bouwplan Kerkplein, waarbij gekeken wordt naar de financiële haalbaarheid. Het college verwacht dat de definitieve besluitvorming in het tweede kwartaal van 2024 plaatsvindt.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie