
Grensprijs voor woningen gaat omhoog om woningbouw te redden: ‘Starters de dupe’
27 juni 2023 om 14:55 Politiek Tips van de redactieNIJKER Met pijn in het hart gaan de fracties van ChristenUnie/SGP en De Lokale Partij akkoord met het aanpassen van de prijsgrens in de categorieën sociale koop en middeldure koop laag.
Ze vinden dat daarmee belangrijke doelstellingen uit de woonvisie niet worden gehaald, zoals bouwen voor doelgroepen die buiten de boot vallen. Dat zijn de mensen die teveel verdienen om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoningen en te weinig om een huis te kunnen kopen.
RUG TEGEN DE MUUR
Het zijn zorgen die leven binnen alle partijen. Maar Nijkerk staat in dit opzicht met de rug tegen de muur. Ontwikkelaars geven aan dat de huidige prijsgrenzen het vrijwel onmogelijk maken om bouwplannen te realiseren vanwege de fors toegenomen bouwkosten. Daar komt nog bij dat de buurgemeenten Putten, Barneveld en Amersfoort voor de beide genoemde categorieën hogere prijsgrenzen hanteren.
PLANNEN
Volgens wethouder Esther Heutink-Wenderich betekenen de huidige prijsgrenzen concreet dat twee plannen voor woningbouw in Hoevelaken niet van de grond komen. Met de aanpassing wil ze voorkomen dat nog meer woningbouwprojecten stil komen te liggen. Mede omdat er al voldoende andere hobbels zijn die moeten worden genomen om het gewenste aantal woningen te realiseren.
De sociale koopgrens gaat in Nijkerk door het aannemen van het voorstel van 219.000 naar 260.000 euro, de grens middeldure koop laag van 301.000 naar 320.000 euro. Volgens Heutink worden hiermee de onderhandelingen met marktpartijen gemakkelijker.
De sociale koopgrens gaat in Nijkerk door het aannemen van het voorstel van 219.000 naar 260.000 euro
DE DUPE
Nelleke Hegeman (ChristenUnie/SGP) zegt dat het voorstel haar partij voor een geweldig dilemma plaatst. Ze vindt dat vooral jongeren en starters de dupe worden van de verhoging van de prijsgrenzen. Wie een woning wil kopen van tussen de 300.000 en 430.000 euro moet, zo heeft ze berekend, een inkomen hebben dat ligt tussen de zeventig- en honderdduizend euro. Waarmee kopen voor velen onhaalbaar wordt.
Daarmee worden volgens haar ook de 780 te bouwen woningen in onder meer de derde fase Doornsteeg en Stadshaven onbereikbaar voor veel mensen. ,,Dat heeft een enorme invloed op het leven van mensen.” Ze wil dan ook de garantie dat de prijsgrens onmiddellijk weer naar beneden wordt bijgesteld zodra de bouwkosten dalen.
REALISTISCH
In dat opzicht is wethouder Heutink niet optimistisch. ,,Ik wil een realistisch beeld schetsen. Ik denk dat dit de komende jaren niet gaat gebeuren. Misschien zakken de prijzen voor het bouwen van woningen wel, maar ik verwacht niet dat de prijzen van woningen gaan dalen. Dat is in de afgelopen vijfentwintig jaar nog nooit gebeurd.”
Zij erkent het dilemma van ChristenUnie/SGP en De Lokale Partij. Maar ook het college staat met de rug tegen de muur. Heutink doet de toezegging over een integrale visie op de prijsgrenzen met de raad later dit jaar in gesprek te gaan. Volgens haar staat overeind dat in plannen 35 procent van de woningen in de sociale sector wordt gebouwd.


















