
Kaders voor komst windmolens
26 september 2025 om 11:04 PolitiekNIJKERK De gemeente Nijkerk heeft de kaders vastgesteld voor de komst van windmolens langs rijksweg A28. Opzet is dat de windmolens worden geplaatst door een externe partij en inwoners en lokale bedrijven de eigenaar worden.
door Wijnand Kooijmans
De plek waar de windmolens moeten komen stelt de gemeente voor flinke uitdagingen. De molens mogen niet te dichtbij woningen worden geplaatst waarbij ook als voorwaarde geldt dat de effecten op gezondheid en leefomgeving aanvaardbaar moeten zijn. Ook netcongestie speelt een rol evenals nieuwe technische uitdagingen. De regels voor plaatsing worden bepaald door de provinciale- en landelijke overheid.
AANGESCHERPT
Om inwoners en natuur te beschermen heeft de provincie Gelderland de afgelopen jaren het beleid flink aangescherpt. Zo zijn er grenzen gesteld aan de afstand tussen de windmolens en woningen. Deze maatregel verkleint het gebied waar windmolens mogen worden geplaatst. Dat is duidelijk geworden uit een haalbaarheidsonderzoek. Een ander onderzoek naar de gevolgen voor natuur en milieu dat de gemeente wilde uitvoeren is daardoor niet meer zinvol. Dat maakt dat de gemeente kiest voor een andere aanpak. De gemeente wordt niet de eigenaar maar is wel de partij die toestemming voor de plaatsing van de windmolens moet afgeven en de benodigde vergunning. Hiervoor zijn nu de voorwaarden en criteria opgesteld.
EFFECTEN
Het moet duidelijk zijn wat, rondom de locatie waar de initiatiefnemer de windmolens wil plaatsen, de effecten kunnen zijn op de gezondheid van mensen die in de omgeving wonen en op flora en fauna in de omgeving. Zowel de techniek als financiering van het plan moeten op orde zijn. En inwoners moeten kunnen participeren.
Dit wordt vastgelegd in een zogenoemde uitvoeringskader. De verwachting is dat dit kader uiterlijk in december van dit jaar aan de raad kan worden voorgelegd. Bij de opstelling van het kader vraagt de gemeente input aan de bestaande klankbordgroep Windenergie. Deze groep bestaat uit inwoners en meerdere belangenorganisaties die ook in het voortraject betrokken waren. Ook wordt in formatie gehaald uit een eerder onderzoek naar gevolgen voor milieu en natuur.
DOELSTELLING
De komst van de windmolens is noodzakelijk om de Nijkerkse doelstelling te halen in 2050 klimaatneutraal te zijn. Het opwekken van hernieuwbare energie - waarmee huizen en gebouwen kunnen worden verwarmd en verlicht speelt daarbij een hoofdrol. Evenals de vervaardiging van producten door bedrijven.
De gemeente wil niet alleen stoppen met het gebruik van fossiele grondstoffen, zoals olie en aardgas gezien de belasting hiervan op het milieu. De gemeente wil ook onafhankelijk zijn van ander landen als het gaat om energie en oplossingen bieden voor de bestaande netcongestie. Deze crisis belemmert momenteel bedrijven in hun ambities. Met de vrees dat straks ook niet voldoende stroom meer kan worden geleverd om nieuwe woningen aan te sluiten op het energienet. Windmolens en een zonneweide langs de A28 moeten een belangrijke bijdrage leveren.



















