WoordKunst in de etalages van centrum Hoevelaken vorig jaar.
WoordKunst in de etalages van centrum Hoevelaken vorig jaar. Marion Zuurveen

(Woord)Kunstweek in de gemeente Nijkerk

22 oktober 2026 om 16:07 Achtergrond

NIJKERK Een week vol kunst en woordkunst: van 7 tot 15 november houdt Doet en Ontmoet verschillende activiteiten in alle kernen onder de naam WoordKunst.

door Maranke Pater

De aftrap is op vrijdag 6 november, wanneer de officiële opening is van de WoordKunst in het Lunchcafé in Nijkerk. Cultuurverbinder Magreet Koele heeft het evenement samen met haar collega Marja van de Bunt opgezet: ,,Het landelijke Atelierweekend is ook onderdeel van deze week en deze vindt op 7 en 8 november plaats, Diverse kunstenaars in onze gemeenten stellen dan hun atelier open.” Verschillende kunstinstellingen zoals het Kunstlokaal en KC De Brink doen mee aan de activiteitenweek. ,,Zo kunnen geïnteresseerden bij het Kunstlokaal een kerststal van klei maken en bij KC De Brink een engeltje van glas. De bibliotheek & VUN hebben  een kunstlezing voor deze week geprogrammeerd en wat ik heel tof vind, is dat Music That m=Matters een concert geeft waar ze beeldende kunst en muziek in samenbrengen. Er is veel te doen en te zien, dus het is lastig om highlights aan te geven, want elke activiteit is bijzonder.” 

In het centrum van Nijkerk en Hoevelaken zullen daarnaast in verschillende etalages gedichten verschijnen en zeer korte verhalen. ,,Vorig jaar zijn we gestart met WoordKunst in Hoevelaken en in Nijkerk met ‘Kunstlicht’ waarbij er diverse videoschermen achter de ramen van woningen, winkels en kantoren werden geplaatst. Hier waren kunstzinnige filmpjes op te zien in de avond. Wat jammer was, wat dat voor Kunstlicht mensen ‘s avonds op pad moesten en niet iedereen gaat graag in de avond de deur uit. Vandaar dat we ervoor hebben gekozen om WoordKunst nu ook naar Nijkerk te brengen.” Onder inwoners van de gemeente Nijkerk werd een oproep gedaan om een zeer kort verhaal of een gedicht in te sturen. In totaal waren er 40 inzendingen. ,,Wat ik heel bijzonder vind, is dat we van allevier de stadsdichters die Nijkerk heeft en heeft gehad gedichten hebben ontvangen, ook van Anita Mensink, die dit jaar overleden is. Ook van inwoonster Harriët Horlings te Riet hadden we een gedicht ontvangen en na haar plotselinge overlijden gaven haar nabestaanden toestemming om dit tentoon te stellen.  Dit vinden we heel waardevol, dat hun werk ook een plekje heeft gekregen. Twee bewoners van De Pol hebben gedichten  ingezonden, Ben de Graaf uit Hoevelaken schreef het gedicht ‘WoordKunst’ en er zijn meerdere inzendingen over de toren.

Doet en Ontmoet heeft een route samengesteld langs de verhalen en gedichten en binnenkort is de flyer verkrijgbaar. In Nijkerkerveen hangt alleen het openingsgedicht van René Speelman.,,We houden op woensdag 11 november ‘s ochtends om 10.00 uur in Hoevelaken en om 14.00 uur in Nijkerk een rondleiding, langs alle gedichten en zeer korte verhalen. We geven dan ook uitleg over wie het heeft geschreven en welke verhalen er achter zitten.”  

Programma WoordKunst

Nijkerk, Hoevelaken en Nijkerkerveen | 7 t/m 15 november

Film, muziek en lezingen

Vr. 6 november | 10.00–12.00 uur
Senioren Colleges: Dierensymboliek in de kunst (les 1). Serre Bibliotheek Nijkerk. € 5,00.

Za. 7 november | 20.00 uur
Concert Music That Matters. Theater Streams Breede Beek. € 19,50 excl. servicekosten.

Zo. 8 november | 14.30–16.15 uur
Zondagmiddagpodium met Henk Hollands. Bibliotheek Nijkerk. Gratis.

Ma. 9 november | 19.30–21.30 uur
VUN Kunstlezing: Willem de Kooning. Bibliotheek Nijkerk. € 8,50.

Di. 10 november | 19.30–21.30 uur
Meet & Greet met schrijfster Elle van Rijn over Gestolen geluk. Bibliotheek Nijkerk. Leden € 12,50, niet-leden € 15,00.

Wo. 11 november | 16.00–16.30 uur
Voorlezen voor kinderen. Bibliotheek Nijkerkerveen. Gratis.

Wo. 11 november | 19.30 uur
Film Hamnet. Theater Streams Breede Beek. € 12,00, inclusief koffie of thee.

Do. 12 november | 19.30–21.30 uur
VUN-lezing: Sterren, planeten en ons zonnestelsel. Bibliotheek Nijkerkerveen. € 8,50.

Vr. 13 november | 10.00–12.00 uur
Senioren Colleges: Dierensymboliek in de kunst (les 2). Serre Bibliotheek Nijkerk. € 5,00.

Vr. 13 november | 20.00–22.00 uur
Open podium. Bibliotheek Nijkerk. Gratis.

Zo. 15 november | 14.30–16.15 uur
Zondagmiddagpodium met Sophie Melody. Bibliotheek Nijkerk. Gratis.

Workshops en creatieve activiteiten

Za. 7 november | 10.00–12.00 uur
Kliederlokaal: creatieve knutselworkshop. Kunstlokaal, Kloosterstraat 1A. € 10,00 per knutselaar; volwassen begeleiders gratis.

Za. 7 november | 13.00–16.00 uur
Workshop Tiffany-engeltje van glas. Kreativiteitscentrum De Brink, Havenstraat 7C. € 23,00 + € 20,00 materiaalkosten.

Ma. 9 november | 9.30–11.30 uur
Quilten en patchwork. Bibliotheek Nijkerk. Kosten niet vermeld.

Di. 10 november | 9.30–11.30 uur
Handwerkclub Nijkerk. Bibliotheek Nijkerk. Gratis, aanmelden niet nodig.

Di. 10 november | 20.00–22.30 uur
Gratis proefles portrettekenen door Johanna Winia. Kunstlokaal Nijkerk. Aanmelden via info@kunst-lokaal.nl.

Wo. 11 november | 10.00–12.00 uur
Handwerkclub Nijkerkerveen. Bibliotheek Nijkerkerveen / ’t Veense Hart. Gratis, aanmelden niet nodig.

Vr. 13 november | 19.30–22.00 uur
Workshop: Maak een eigen kerststal van klei. Kunstlokaal, Kloosterstraat 1A. € 39,95 zonder glazuren of € 49,95 inclusief glazuren en glazuurstook.

Exposities en open ateliers

7 t/m 12 november | 12.00–20.00 uur
Fotokring Hoevelaken: foto’s rond Anton Corbijn, ritme en vrij werk. Hal van De Stuw, Hoevelaken. Zondag gesloten.

7 en 8 november | 11.00–17.00 uur
Bart Kamphuis en Nel Schoon: 3D-canvassen en fotografie. Langestraat 39, Nijkerk.

7 en 8 november | 11.00–18.00 uur
Linda Verkaaik: beelden en projecten. Nautenaseweg 4, Nijkerk.

7 en 8 november | 10.00–17.00 uur
Harm Visser Art: acryl op paneel. Luxoolseweg 10, Nijkerk.

7 en 8 november | 11.00–17.00 uur
Rianne de Graaf: keramiek, SeaCeramics. Amersfoortseweg 45, Nijkerkerveen.

7 en 8 november | 11.00–17.00 uur
Jos Schoonderbeek: schilderijen en bronzen beelden. Antonie Meilingstraat 16, Nijkerk.

7 en 8 november | 10.00–17.00 uur
Teodora Pecenica: schilderijen en stillevens. Havikenhof 13, Nijkerk.

7 en 8 november | 11.00–17.00 uur
Kees en Gerrie van de Reep: beelden en sieraden. Van Goltsteinstraat 9, Nijkerk.

WoordKunst in etalages en ramen

Tijdens de hele Kunstweek | Hoevelaken en Nijkerk
Gedichten en Zeer Korte Verhalen van diverse lokale auteurs in etalages, winkels en andere locaties in en rond beide centra. Onder meer in bibliotheken, boekhandelsen winkels. Deelnemers, titels en adressen staan in het volledige programma.

Rondleidingen met gids

Wo. 11 november | 10.00 uur
Rondleiding vanuit Bibliotheek Hoevelaken, Meerveldlaan 22.

Wo. 11 november | 14.00 uur
Rondleiding vanuit Bibliotheek Nijkerk, Frieswijkstraat 99.

Overige activiteiten

Tijdens de Kunstweek (en daarna)
Fietstocht langs kunstwerken van Linda Verkaaik. Route van 9 km; bekijk de route via de QR-code op de flyer of op de website Doet & Ontmoet

Tijdens de Kunstweek
Lekkere kunst: Franse chansons en macarons. Dorpshuis ’t Veense Hart, Van Noortstraat 36, Nijkerkerveen.

Tijdens de Kunstweek
Kunstweek in de bibliotheken. Speciale tafel over kunst en creativiteit in Bibliotheek Nijkerk en Bibliotheek Hoevelaken; promotie met posters en materiaal in Nijkerkerveen.

Volledig programma: doetenontmoet.nl

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie