Ramon van Bergem van BaanFit (links) en Kees Niehof van WerkEcht! in hun afspreeklocatie, restaurant Zuiver in Leusden.
Ramon van Bergem van BaanFit (links) en Kees Niehof van WerkEcht! in hun afspreeklocatie, restaurant Zuiver in Leusden. Marco Jansen

'Voorkom verzuim en ga in gesprek'

11 mei 2026 om 06:16

REGIO Langdurig verzuim op de werkvloer wordt een steeds groter probleem en het aantal burn-outs neemt al jaren toe. Veel bedrijven zeggen in te zetten op preventie, maar loopbaancoaches Kees Niehof en Ramon van Bergem merken dat dit nog weinig gebeurt. ,,Wij doen het als onafhankelijke partij net een beetje anders.”

Marco Jansen

Ramon van Bergem is al 26 jaar actief met BaanFit en was vernieuwend met wandelcoaching in de natuur. Kees Niehof was jarenlang horecaondernemer in Soest en coachte daarna ZZP’ers. Dit jaar is hij gestart met WerkEcht!, voor duurzame inzetbaarheid van medewerkers die vastlopen. Officieel werken ze sinds februari samen. Als sparringpartner voor werkgever en luisterend oor voor werknemer. Praktisch, pragmatisch en als één loket voor alle disciplines.

In restaurant Zuiver in Leusden, hun afspraaklocatie voor een neutrale setting, vertellen Kees en Ramon over hun visie. ,,Problemen op de werkvloer worden vaak in stand gehouden door een hiërarchische organisatiestructuur. Managers zijn vaak te druk, staan er niet voor open, herkennen signalen niet of negeren ze. Medewerkers worden niet gehoord, waardoor er niks gebeurt.”

ONAFHANKELIJK Uit onderzoek blijkt dat een vertrouwenspersoon die onafhankelijk hoor en wederhoor doet, het verzuim omlaag kan brengen. Zeker bij MKB-bedrijven van vijftig medewerkers of meer heeft dit effect op de verzuimpercentages.

Naast preventie helpt Kees mensen die vastlopen door begeleiding vooruit: ,,Medewerkers die ziek thuis zitten of ziek dreigen te worden willen vaak graag weer aan het werk. Ze voelen zich vaak onbegrepen of niet meer op hun plek. Door ze in hun kracht te zetten, worden ze weer arbeidsfit voor de werkgever.  Duurzaam inzetbaar, zonder werkstress. Werk- en leefplezier moeten in evenwicht zijn.”

Voorkomen van verzuim is vaak een ondergeschoven kindje, maar kan veel problemen voor zijn. Naast gezondheid en de menselijke kant is er de financiële impact, voor zowel werkgever als werknemer. Een arbeidsdeskundig onderzoek en een bedrijfsarts zijn een hoge kostenpost.

Met zijn expertise van tweede spoortrajecten en subsidiemogelijkheden kan Ramon adviseren over de Wet Poortwachter bij langdurige ziekte. Ook heeft hij een contract met het UWV voor re-integratietrajecten. Hun advies aan werkgevers: kijk preventief hoe het gaat met je werknemer, laat problemen niet sudderen en schakel daarbij op tijd ons in.