
Orange the World campagne in Nijkerk: Aandacht voor geweld tegen vrouwen en meisjes en femicide
25 november 2025 om 11:37 MaatschappelijkNIJKERK Orange the World organiseert van 25 november tot 10 december zestien dagen van actie tegen geweld tegen vrouwen en meisjes en femicide (vrouwenmoord). Tijdens deze wereldwijde campagne zullen in meer dan honderd landen gebouwen of andere objecten oranje verlicht worden en er zullen ook debatten, tentoonstellingen, demonstraties en andere activiteiten worden georganiseerd. Ook wordt er in deze periode geld ingezameld voor het Trust Fund to End Violence against Women, het wereldwijde fonds om geweld tegen vrouwen en meisjes te voorkomen en te stoppen.
door Marion Zuurveen
In Nederland krijgt 53% van de vrouwen en 19% van de mannen te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag. Bijna één op de vier vrouwen in Nederland (23%) heeft te maken (gehad) met een vorm van seksueel misbruik of seksueel geweld. Eén op de vijf vrouwen heeft te maken met partnergeweld. In Nederland sterft elke acht dagen een vrouw door huiselijk geweld. De eigen woning is relatief de gevaarlijkste plek voor vrouwen en meisjes.
De gemeente Nijkerk doet daarom ook mee met de Orange the World campagne.
PORTRETFOTO’S
Maandag 24 november konden alle inwoners in het gemeentehuis een portretfoto laten maken met het Orange the World-handje dat symbool staat voor Stop geweld tegen vrouwen om zo samen een symbool te geven tegen geweld tegen meisjes en vrouwen. Deze foto’s zullen op de website van de gemeente te zien zijn en ze zullen ook op de sociale mediakanalen van de gemeente worden gedeeld.
Marion Zuurveen, verslaggever voor De Stad Nijkerk sprak met een aantal inwoners die een foto lieten maken. ,,Ik zag een tijdje geleden de oproep en ik vind het een heel belangrijk thema om bespreekbaar te maken en om aandacht aan te geven. Daarom laat ik vandaag een portretfoto maken’’ laat één van de deelnemers weten. Ze vervolgt: ,,Ik heb zelf onlangs een hele vervelende situatie meegemaakt en ik merk dat mensen in mijn eigen directe omgeving aan wie ik het vertel deze situatie soms niet goed begrijpen en soms zeggen: ‘je bent er zelf toch bij. Ik krijg het idee dat de oorzaak dan bij mij wordt gelegd. Ik ken zelf ook iemand in mijn omgeving die te maken heeft met huiselijk geweld. Het is belangrijk dat dit onderwerp bespreekbaar gemaakt wordt, maar dat gebeurt helaas nog te weinig.’’
![]()
Foto - Kees van den Heuvel
,,Ik vind het heel belangrijk dat er aandacht is voor geweld tegen vrouwen en meisjes en femicide’’ laat een andere inwoner weten. Een kennis informeerde mij over deze fotosessie en ik besloot daarom om vandaag een foto te laten maken. Iedereen kan te maken krijgen met ongewenste situaties, ook mannen. Toen ik jong was heb ik helaas ook een hele vervelende situatie op mijn werk in een warenhuis meegemaakt waarbij ik en veel werknemers zich echt onveilig voelden bij een directeur die daar werkte. Ik probeerde altijd samen met iemand te werken zodat ik niet alleen zou zijn als die persoon er was. Iemand had zelfs op de muur geschilderd pas op voor de directeur maar het kon gewoon door blijven gaan. Ik ben wel blij dat er tegenwoordig meer aandacht voor is en dat er bij sportverenigingen, scholen en grote bedrijven vertrouwenspersonen zijn.’’ Hij vervolgt: ,,Ik ben zelf leraar op een school en ik zal de komende periode ook zeker aandacht geven aan dit thema en alle leerlingen laten weten dat ze altijd bij iemand terecht kunnen op school bij onveilige situaties.’’
![]()
Tom Kortink vindt het belangrijk dat ook mannen zich uitspreken tegen geweld tegenvrouwen en meisjes en femicide.
- Marion Zuurveen.
Enkele gemeenteraadsleden lieten ook een profielfoto maken onder wie Tom Kortink (PRO 21), Suzan Steltenpool (VVD) en Pam van de Weijer (CDA).
Tom Kortink: ,,Ik vind het belangrijk dat ook mannen zich uitspreken tegen geweld tegen vrouwen en meisjes en femicide want het zijn helaas meestal mannen die dit veroorzaken. Vandaar dat ik vandaag een foto laat maken die ik ook zal gebruiken als tijdelijke profielfoto. Toen ik op vakantie was gebeurde het heftige incident met Lisa uit Abcoude. Dat heeft veel indruk gemaakt en ervoor gezorgd dat er meer aandacht komt voor veiligheid van meisjes en vrouwen. Vaak wordt er dan gezegd dat dat vrouwen zich weerbaarder moeten maken tegen mannen maar het begint erbij dat dit gewoon niet zou mogen gebeuren. Mannen moeten de nacht teruggeven in plaats van dat vrouwen de nacht opeisen. Vorig jaar hebben we in de raad een motie ingediend waarbij is afgesproken dat er in Nijkerk ook meer aandacht zal zijn voor dit thema.’’
Suzan Steltenpool: ,,Ik heb zelf een dochter en daarom vind ik het extra belangrijk dat er aandacht is voor geweld tegen vrouwen en meisjes. Vandaar dat ik vandaag een foto laat maken die ik ook zelf zal gebruiken als tijdelijke profielfoto. Ik heb zelf ook wel eens vervelende situaties meegemaakt, bijvoorbeeld bij het uitgaan. Het hoeft niet altijd om lichamelijk geweld te gaan maar het kunnen ook situaties zijn waarbij je je als vrouw niet veilig voelt.’’
Steltenpool vervolgt: ,,Onlangs heb ik besloten me als raadslid te gaan inzetten voor de Gemeente Nijkerk zodat ik concreet iets kan betekenen in mijn directe omgeving. De politiek kan ook een belangrijke rol spelen zoals zorgen voor veiligheid op straat door het plaatsen van extra verlichting of camera’s en het zorgen voor veilige situaties in het verkeer. Momenteel ligt er bijvoorbeeld een ontwerp voor nieuwe tunnels tussen Hoevelaken en Amersfoort waarbij ik mijn vraagtekens zet over de veiligheid.’’
Pam van der Weijer: ,,Geweld tegen vrouwen en meisjes is een heel belangrijk thema. Het staat wel op de landelijke agenda maar ik denk dat er plaatselijk ook meer aandacht voor zou moeten komen. Daarom laat ik vandaag ook de portretfoto maken. Veranderen van geweld begint in het klein door de cultuur te veranderen en elkaar aan te spreken op ongewenst gedrag. Net als vorig jaar zal ik dit jaar ook weer oranje handjes schilderen op verschillende plaatsen in Nijkerk om aandacht te geven aan dit thema.’’
![]()
Orange the world
Van der Weijer vervolgt: ,,Ik vind Ik ben heel blij dat er in de gemeente ook dit jaar weer veel aandacht wordt besteed aan dit thema zoals bijvoorbeeld bij Museum Nijkerk en de bibliotheken. Er gebeurt veel achter de voordeur en het is belangrijk om de drempel te verlagen zodat mensen ongewenste situaties gaan melden. Onlangs bleek dat er in onze regio een tekort was aan vrouwen opvangplekken voor huiselijk geweld. Het zou natuurlijk veel beter zijn dat huiselijk geweld wordt voorkomen zodat opvang niet nodig meer is.’’
ORANJE VERLICHTING
Vanaf 25 november kleuren verschillende plekken in de gemeente Nijkerk oranje waaronder het gemeentehuis, Museum Nijkerk, de tunnel aan de Amersfoortseweg en de fontein bij het park in Nijkerk. Ook het gebouw de Lightboxx aan de A28 wordt belangeloos oranje verlicht. Samen wordt zo een krachtig signaal gegeven tegen geweld tegen vrouwen en meisjes.
Bij het gemeentehuis werd op 25 november de oranje Orange the World vlag gehesen die tot en met tien december daar zichtbaar zal zijn. In alle bibliotheken zijn er ook thematafels te vinden over dit onderwerp. Wethouder Audrey Rohen zal die dag ook een mal vaneen oranje handje overhandigen aan de wandelgroep ‘Inner Wheel’.
![]()
Bij Museum Nijkerk is een speciale expositie - Gerrit van de Veen
SPECIALE EXPOSITIE
Museum Nijkerk wijdt vanaf 25 november met een speciale expositie aandacht aan vijftig jaar onafhankelijkheid van Suriname. In deze expositie zullen niet eerder vertelde verhalen vanuit een meerstemmig perspectief te horen zijn. In het kader van Orange the World wordt aan deze expositie tijdelijk het verhaal van Alida toegevoegd, in woord en beeld. Het standbeeld van Alida in Wageningen (Suriname) symboliseert het historische én hedendaagse geweld tegen vrouwen.
Bij het museum komt op 25 november ook de wandelgroep Inner Wheel en stadsdichter René Speelman draagt dan het Orange the World-gedicht voor. Het museum en de gevel worden die dag oranje verlicht en er worden ook oranje gedichtkaarten uitgedeeld om verder te verspreiden in de gemeente.
![]()
Het logo van Orange the World wordt op straat gekrijt - Gerrit van de Veen
BIJEENKOMSTEN EN TRAININGEN
De gemeente organiseert gedurende het jaar bijeenkomsten en trainingen voor inwoners, vrijwilligers of professionals om samen huiselijk geweld en kindermishandeling tegen te gaan. Het hoeft niet altijd fysiek geweld te zijn maar het kan ook gaan om bijvoorbeeld negeren, vernederen, isoleren van familie en vrienden. Maandagavond 8 december 2025 en donderdagavond 15 januari 2026 vinden er twee ‘Niet-pluis-bijeenkomsten’ voor vrijwilligers en geïnteresseerden plaats. In deze bijeenkomsten staat het herkennen van huiselijk geweld centraal. Tijdens deze bijeenkomsten leren vrijwilligers hoe ze signalen van huiselijk geweld kunnen herkennen en ze leren ook hoe hun zorgen te bespreken en wat ze kunnen doen.
Meer informatie over Orange the World is te vinden op de website www.orangetheworld.nl/ . Op de website: www.nijkerk.eu/spreek-u-uit-tegen-geweld-tegen-vrouwen-en-meisjes zijn de Orange the World activiteiten in Nijkerk te vinden en hier zullen ook de portretfoto’s te zien zijn.
De bijeenkomsten en trainingen zijn te vinden op de gemeentewebsite en de sociale mediakanalen van de gemeente.
Mensen die te maken hebben met huiselijk geweld of zich hierover zorgen maken voor iemand anders kunnen op deze website meer informatie vinden over wat te doen.



























